Patronka Fundacji Tulliano

 

BŁOGOSŁAWIONA MAŁGORZATA Z CASTELLO

          Prezes i członkowie Fundacji w czasie swoich wizyt w zakładach karnych szerzą wśród więźniów kult błogosławionej Małgorzaty z Castello. Podczas mszy św. i głoszonych prelekcji opowiadają o jej życiu, wielkim zaangażowaniu w pomoc więźniom, jej ofiarności w bezinteresownej opiece ludźmi chorymi i biednymi.

          Osoba Bł. Małgorzaty budzi duże zainteresowanie więźniów. Chętnie sięgają oni po teksty Nowenny, aby za pośrednictwem Bł. Małgorzaty wspólnie wypraszać u  Miłosiernego Boga Ojca  łaski, tak im potrzebne na dążeniu do normalnego życia.

ŻYCIORYS BŁOGOSŁAWIONEJ MAŁGORZATY Z CASTELLO

          Błogosławiona Małgorzata z Castello urodziła się w 1287 roku w Metoli (Włochy) w rodzinie dowódcy wojskowego Włoskiej Republiki Trabarii. Jej kalectwo spowodowało, że rodzina wstydziła się córki i trzymała ją w ukryciu.

          Dziewiętnastoletnia Małgorzata została zawieziona do cudownych relikwii w Citta di Castello z nadzieją, że zdarzy się cud i dziewczyna zostanie uzdrowiona. Niestety cudu nie było
i Małgorzata została porzucona przez rodziców.

          Po nieudanej próbie zadomowienia się w miejscowym klasztorze dziewczyną najpierw zaopiekowali się żebracy, a następnie zamożni i znaczący obywatele Citta di Castello. Małgorzata została tercjarką dominikańską i całkowicie poświęciła się opiece ludźmi chorymi i umierającymi. Szczególnie troską otaczała więźniów.

          Ta pełna miłości, ufności, dobroci i poświęcenia kobieta zmarła w wieku 33 lat,
13 IV 1320 roku.

          Po jej śmierci wydarzyło się ponad dwieście cudów, co było potwierdzeniem jej wielkiej świętości. Długi okres jej beatyfikacji, zapoczątkowany przez zakon dominikański, znacznie się ożywił, gdy 9 VI 1558 roku po otwarciu zniszczonej już trumny, okazało się, że ciało Małgorzaty było w doskonałym stanie i wyglądało, jakby dopiero zmarła. Mimo, że minęło blisko 700 lat jej ciało nie uległo naturalnym zmianom, a badający zwłoki lekarze stwierdzili, że nie zostały użyte żadne środki konserwujące ciało.

          Dnia 19 X 1609 kościół oficjalnie uznał świętość Małgorzaty i ogłosił ją błogosławioną. Trumna z jej ciałem spoczywa pod głównym ołtarzem kościoła św. Dominika w Citta di Castello.


         "Choćby mnie opuścili ojciec mój i matka, to jednak Pan mnie przygarnie."
Psalm 27,10

Nowenna do Błogosławionej Małgorzaty z Castello

menu